INESE BĪLANDE: “STILISTA PROFESIJA SILDA MANU SIRDI”

INESE BĪLANDE: “STILISTA PROFESIJA SILDA MANU SIRDI”

Katra sieviete ir skaista un apburoša, taču baiļu, laika trūkuma dēļ, nespējot sevi prezentēt – slēpjas cilvēku pelēkajā masā un zaudē savu unikalitāti. Frizieris ar lielu pieredzi - Inese Bīlande ir tikai savas stilista karjeras sākumā, taču jau palīdz sievietēm atrast sevi.

Kā ir tā sanācis, ka Jūs savu dzīvi saistījāt ar modes un skaistuma industriju?

Es izvēlējos apgūt friziera profesiju 25 gadus atpakaļ. Tad lēnām gadiem ejot ieguvu lielāku pieredzi un ar laiku sapratu, ka ar manām zināšanām ir par maz, es nevaru paļauties uz savām izjūtam un gaumi. Savu pieredzi es papildināju ar vizuālā tēla stilista profesiju, ko apguvu Style Academy Create In Riga.

Jūs uzskatāt, ka stilistam ir nepieciešama specialā izglītība?

Es domāju, ka jā,  izglītība ir nepieciešama, nepietiek ar to, ka palasa Vogue žurnālu, paskatās kādu modes raidījumu, vai pāršķirsta kaut ko internetā – tas nav stilists. Cilvēks nevar sevi nosaukt par stilistu paļaujoties tikai uz savam izjūtām. Viņš nespēs pareizi pamatot, argumentēt un palīdzēt cilvēkiem. Ir vajadzīgas pamatotas zināšanas, lai neaprobežotos ar “man patīk”, “tā ir smuki”, vai ,,es tā jūtu”. 

Kas tad tieši ir vajadzīgs, kādas zināšanas?

Pirmkārt, ir vajadzīgi profesionāli pasniedzēji, kuri zina kā darbojas šī industrija, jo paši darbojas modes jomā. Viņi zina, kas ir vajadzīgs, lai varētu pilnvērtīgi strādāt. Tas arī ir tas, kas dod vērtīgas zināšanas, nevis virspusējas. Zināt kādas krāsas piestāv, tas ir kā ķeksīša stilists.  Stila Akadēmijā Create In Riga var lepoties ar savu pasniedzēju sastāvu – Natālija Rivoņenko, Kristīne Rudzinska, Natālija Matvejeva... viņi patiešām dalās ar visu, iegulda savas zināšanas studentiem un nodot tālāk savu pieredzi.

Kāpēc izvēlējāties Style Academy Create In Riga?

Tā vispār ir mana skola. Es jau mācījos tur daudzus gadus vairākās programmās. Kā frizieris papildināju savas zināšanas koloristikā, kolorimetrijā, sieviešu griezumos u.c. Mācījos pie Natālijas Matvejevas imidžmeikingu. Iespējams, tieši koloristikas programma lika man paskatīties uz manu profesiju pavisam citām acīm, lika savu darbu vēl vairāk iemīlēt un pamodināja dziļāku interesi. Ar to, var teikt, šīs ceļš uz stilista profesijas tā arī ir sācies. Sāku saprast, ka frizieris ir tikai maza daļiņa no vesela mehānisma.    

Kāpēc Jūs ieteiktu mācīties programmā “Vizuālā tēla stilists”?

Programma ir pilnīga. Svarīgi, ka tie nav kursi, bet oficiāla izglītība. Laba iespēja saņem praktiskās zināšanas no izciliem stilistiem un dizaineriem. Piemēram, imidža-dizaineris Kristīne Rudzinska – fanatstisks pasniedzējs ar milzīgu 25 gadu darba pieredzi gan Latvijā, gan ārzemēs. Strādājošs speciālists ar lielu pieredzi var dot daudz vairāk nekā tikai zināšanas. Tur jau ir vērā ņemama pieredze, no kuras var mācīties. Es asistēju Kristīnei Rudzinskai sociālas reklāmas tapšanā Tētis lasa. Mācību laikā ir daudz iespēju praktizēties. Mēs piedalījāmies projektā, kas veltīts Latvijas Dzelzceļa 150. gadadienai un asistējam fashion week.

Ar ko Jūs tagad nodarbojaties?

Es vadu lekcijas kolektīviem un kursu sievietēm savā pilsētā - Talsos, pagaidām tikai savā pilsētā. Talsu televīzijas raidījumā strādāju pie imidža izveides, kur es veidoju vidi un visu, lai raidījums būtu pilnīgāks, skatāmāks. Stilists papildina manu darbu ikdienā kā frizierei, kā arī strādāju ar klientiem individuāli, veidojot garderobi un meklējot katrā to īpašo. Ļoti patīk darbs ar līgavām, būt daļai no viņas ,,īpašās,, dienas.  Daudz pilnīgāk vadu Lakme seminārus, jo varu paskaidrot krāsu izvēles likumus, toņu izvēli, pastāstīt par darbu ar klientiem, kā izcelt skaisto un daudz ko citu. Pats interesantākais šī profesijā ir tas, ka nav vienas receptes visiem, katram meklēju savu unikālu pieeju.

Ļoti interesanti, visi tiecās uz Rīgu, bet Jūs tomēr palikāt savā pilsētā un palīdzat sievietēm tur. Kas Jūs motivē?

Kas tad šeit strādās?! (smaida) Patiesībā, šeit tas darba lauks ir vēl pilnīgāks, varbūt nav tik plašs, bet Talsos sievietēm varbūt tieši to vajag. Vajag stimulu.  Tā ir mana pilsēta, man tā ir ļoti mīļa. Svarīgi, lai arī šeit dalītos ar zināšanām un sievietēm dot mirdzumu acīs. Nu fantastiski! Pēc tam satikt un redzēt, ka manas zināšanas liek lietā, tās vispār silda sirdi.

Varbūt tomēr ir kādi plāni iesaistīties projektos Rīgā?

Mērķa doties uz Rīgu un kaut ko tur sasniegt, laikam vēl nav. Man pagaidām patīk strādāt Talsos, jo te ir mana ģimene un mājas.  Nav jau nozīmes kur, galvenais darboties un likt zināšanas darbībā. Ja ir iespēja, es ,labprāt, braucu  piedalīties projektos, lai papildinātu pieredzi vai satikties ar saviem kolēģiem – Natāliju Rivoņenko, Kristīnu Rudzinsku, Inesi Šabuli, Evitu Strāderi... Satikt līdzīgi domājošos pat ir nepieciešams, lai padalītos un gūtu atkal jaunu stimulu augt un turpināt darboties.  Braukt uz Rīgu, lai kaut ko pierādītu, tāda mērķa man nav. Svarīgākais taču, lai man pašai acis mirdz no tā, ko daru!

Kāpēc Jūs piesaista darbs ar līgavām?

Līgavas priekš manis ir saldais ēdiens – tiramisū,  kaut kas ko katru dienu neēd, kaut kas īpašs, jo kāzas diena ir īpaša diena. Man patīk ļaut viņai justies īpašai tajā dienā! Man patīk, ka ar līgavu es varu izrunāt kādas viņai būs kāzas, kāda kleita, tad piemeklējam frizūru, izdomājam kāda būs vislabākā tieši viņa. Man patīk izrunāt, izplānot atbilstošu meikapu, nevis uztaisīt pavisam citu cilvēku. Es gribu, lai tā ir viņa un izcelt to skaistāko. 

Kas mudina cilvēkus vērsties pie stilista pēc palīdzības?

Mudina vēlme atrast savu individualitāti, kā arī izmaņas dzīvē. Piemēram, kad sieviete saprot, ka viņa ir citā vecumposmā, ir jāskatās savadāk. Viņā var būt apjukums un viņa vēršas pēc palīdzības, lai stilists iedotu padomu, kopīgi atrastu kaut ko interesantu, kaut kādu odziņu, to īpašo viņā. Uz kādu īpašu gadījumu var meklēt stilistu, tās pašas līgavas, vai, piemēram, kad maina darbu uz kaut ko nopietnāku. Kad saprot ka imidžu ir jāveido apzināti, lai viņa varētu radīt vajadzīgo iespaidu.

Ko Jūs varat ieteikt topošiem stilistiem?

Noteikti ņemt pretī visas prakses iespējas, nebaidīties, kaut arī sākumā vienmēr ir bail. Domā, ka vēl līdz galam neko nezini. Laikam, visslābākais ir ņemt un darīt! Tiklīdz tu kaut ko esi iemācījies, pielieto zināšanas praksē – tad tās zināšanas vēl spēcīgāk nostiprināsies. Būt atvērtam visām iespējam un saņemsiet rezultātu. Style Academy Create In Riga pasniedzēji vinmēr iet pretī, to pašu gaida no jums.

Liels paldies Jums par interviju, bija ļoti vērtīgi ar Jums parunāt!

Apskati arī šos:

Kontakti

“Style Academy Create in Riga”